30 Μαρ 2009

Ποιό κοντά στο όνειρο οι μικροί!

Με δύο πολύ μεγάλες και σημαντικές νίκες έκλεισε η τρίτη αγωνιστική του παγκοσμίου κυπέλλου σε u18 & u21

Απίστευτη νίκη πέτυχε η u18 απέναντι στην Κροατία με 72-71
Η εθνική μας που ήταν πίσω στο σκόρ σέ όλο τον αγώνα,πληρώνοντας ένα πολυ κακό πρώτο δεκάλεπτο(8-18)οπου μάλιστα βρέθηκε πίσω στο σκόρ και με 14 πόντους διαφορά,βρήκε τα ψυχικά αποθέματα,ροκάνισε την διαφορά και πέρασε πρώτη φορά μπροστά στο σκόρ με καλάθι του Themis Polichronos 33 δευτερόλεπτα πρίν το τέλος του αγώνα με 70-69
Οι κροάτες με καλάθι του Stevo Rožman στα 23" πέρασαν ξανά μπροστά.Ο Polichronos δεν είχε πει την τελευταία του λέξη και στα 16" σκοράρει ξανά(00:16 : ο Themis Polichronos κάνει όμορφη προσποίηση αποφεύγει τον αμυντικό και σκοράρει! (72 - 71))
Οι κροάτες στα 7" αστοχούν στο κρίσιμο σούτ,όμως παίρνουν το επιθετικό ριμπάουντ και το σούτ σε νεκρό χρόνο ευτυχώς για εμάς δεν βρίσκουν στόχο! (00:00 : With the clock winding down, Stevo Rožman shoots a last-second shot that misses wide)

Τα δύσκολα έφυγαν(Ολλανδια,Κροατία,Αργεντινή) και στα επόμενα δυο παιχνίδια με Ουκρανία και Χιλή παίζουμε την πρόκριση...Νομίζω οτι είναι πολυ δύσκολο να χαθεί

Η εθνικη u21 μετά την μεγάλη νίκη την προηγούμενη εβδομάδα με τους Ολλανδούς,σήμερα πέρασε και το εμπόδιο της Ουρουγουάης με 79-64
Το παιχνίδι δεν ξεκίνησε καλά για την εθνική μας,οπου μόλις στο τρίτο λεπτό ο τραυματισμός του Kaftis άλλαξε τα πλάνα.Ο Tziovanos πέρασε στον αγώνα ως PF με αποτέλεσμα να χάσουμε τα ριμπάουντ.Όμως η άμυνα μας έγινε ποιο δυνατή και η περίοδος έληξε 17-17.
Η είσοδος του Καπλανόπουλου στο δευτερο δεκάλεπτο, βρήκε την εθνική μας μπροστά το ημίχρονο με 34-32
Απο την αρχή της τρίτης περιόδου μπήκαμε πολύ δυνατά,αποκτήσαμε τον έλεγχο του αγώνα,πήγαμε την διαφορά σε διψήφιο αριθμό πόντων και το κρατήσαμε ευκολα μέχρι το τέλος του αγώνα,παίρνοντας έτσι μια πολυ σημαντική νίκη.
Μεγάλη εμφάνιση απο Καπλανόπουλο που πέτυχε 25π(10/15 διπ.) Πετρίδη(16π) και Καψιμάλη(13π.13ριμπ.)
Επόμενο παιχνίδι με την Τουρκία οπού με νίκη και τα άλλα δύο παιχνίδια έρθουν φυσιολογικά(νίκες Βραζιλίας % Σλοβενίας) εξασφαλίζουμε την πρόκριση στην επόμενη φάση