7 Μαρ 2009

Στην Πάτρα το ντέρμπι

Η ομάδα της Πάτρας ήταν ο νικητής στο μεγάλο ντέρμπι της 19ης αγωνιστικής στο πρωτάθλημα της Α1 charazay καθώς οι φιλοξενούμενοι επιβλήθηκαν του Πυραυλου 86-83 στο κλειστό στάδιο <Το κουτούκι του Ζουγκάνη>

Ο Πύραυλος είχε τον έλεγχο του αγωνα και κατάφερε να πάρει μια διαφορά 11 πόντων(55-46) στα μέσα του τρίτου δεκαλέπτου
Στο τελευταιο δεκάλεπτο ο PATRAS MAGIC 04 εκανε ενα φοβερό σερί 0-11 και απο 72-65 μέσα σε δύο λεπτά εκανε το σκορ σε 72-76

1.46 πριν το τέλος με καλάθι του Mihalcea το σκορ έγινε 78-78 όμως ενα νέο σερί 2-8 στα τελευταια δευτερολεπτα έδωσε την νικη στους φιλοξενούμενους...Το τελικό 83-86 διαμορφωθηκε με τρίποντο του Κουμανίδη στην εκπνοή του αγώνα ο οποίος ήταν και ο πρώτος σκόρερ του αγώνα με 26 πόντους

Πλέον μόνος πρώτος στην κορυφη της Α1 έμεινε ο GDS mε 36 βαθμούς έναντι 35 Πύραυλου και Πάτρα Ματζικ