23 Μαρ 2009

Aπίστευτη νίκη για u21- Ηττες για u18 και εθνική

Πολύ μεγάλη νίκη σήμερα απέναντι στην Ολλανδία(No4) έκανε η εθνική u21 και μπήκε για τα καλά στο κόλπο τις πρόκρισης
Οι ολλανδοί ήταν μπροστά στο σκόρ για 26 λεπτά με έναν καταπληκτικό Vils(30π) να τους οδηγεί.Μάλιστα είχαν πάρει και διαφορά 10 πόντων(49-39)
Απο το σημείο αυτο και μετα η εθνική με ενα φοβερό σερι 2-16 πέρασε μπροστάσ το σκόρ με 51-55
Στην τέταρτη περίοδο η διαφορά ποτ πήραμε μεγάλωσε με το σκορ 3 λεπτα πριν το τέλος να είναι στο +10(65-75)
Τα τελευταία λεπτά θύμησαν έντονα το ματς με την Σλοβενία, οπου απο 70-67 χασαμε τελικά 70-77!
Οι ολλανδοί έκαναν ενα σερί 11-4 στο τελευταίο τρίλεπτο,η εθνική το ενα λάθος πίσω απο το άλλο και άσχημες επιθέσεις με ποιο σηματική στα 6 δευτερα πριν το τέλος το σούτ του Kapsimalis..Ο Vils σε νεκρό χρόνο παραλίγο να το κάνει και αυτό!! Ευτυχως το τρίποντο ηταν άστοχο και η εθνική μας πήρε αυτη την πολύ σημαντική νίκη
Τα επόμενα δυο παιχνίδια με Ουρουγουαη και Τουρκια ειναι πολύ σημαντικα

Νωρίτερα η u18 δεν τα κατάφερε να διπλασιάσει τις νίκες.Μια εβδομάδα μετα την απίστευτη νικη με τους Αργεντινούς με διπλό μάλιστα σκόρ(72-36) σήμερα δέν ήταν τόσο καλή με τους ολλανδούς και γνώρισε την ήττα με 80-57
Η πρώτη περίοδος ήταν πολυ κακή και με 21-10 βρεθήκαμε πίσω στο σκόρ.Στην δευτερη περίοδο ισσοροπίσαμε τον αγώνα και το ημίχρονο έκλεισε στο -4 (37-33)
Στην τρίτη περίοδο μπήκαμε δυνατά και περάσαμε και μπροστά στο σκόρ στο 24΄ με 42-44
Οι ολλανδοι με ενα σερί 13-2 έκλεισαν το δεκάλεπτο με 55-46
Στην 4η δεν μπήκαμε ποτέ στο παιχνίδι και το τελικό 80 - 57 ήρθε δίκαια
Το επόμενο παιχνίδι με τους Κροάτες είναι μισή πρόκριση

Σαφώς και για τις δύο εθνικές μας και μόνο η παρουσία τους στο παγκοσμιο κύπελλο ειναι μεγάλη επιτυχία

Την συντριβή γνώρισε η εθνική μας ομάδα εντός έδρας απο την Λετονία με 62-96,στην προσπάθια της για πρόκριση στο παγκόσμιο κύπελλο.Ο Gornovs με 37 πόντους και 12 ριμπάουντ ήταν ασταμάτητος. Το αηττητό σερί(5-0) που είχε έσπασε και πλέον το παιχνίδι την επόμενη εβδομάδα με τους Σλοβένους έίναι πολυ σημαντικό