23 Μαΐ 2009

Έσπασαν καρδιές τα Ντέρμπι

Δυο μεγάλα παιχνίδια με φοβερές ανατροπές μέχρι το τελευταίο δευτερόλεπτο είχαμε σήμερα στην a1 ethniki

H WaterTeam νίκησε στην παράταση την PaTrAs MaGiC με 86-84 και ο aspros Sifounas μέσα στους Mpempides με 70-69 με ίσως την ποιο εντυπωσιακή φάση στην Α1 ethniki να την εχουμε τρία δευτερόλεπτα πριν απο το τέλος του παιχνιδιού

Φοβερός για άλλο ενα παιχνίδι ο Dong που εκτός την απίστευτη τάπα πάνω στον Ivanović στο τελευταιο δευτερόλεπτο πέτυχε και 41 πόντους

Απο την μεριά των γηπεδούχων ο Cohen δείχνει σε φοβερή κατάσταση και με 26 πόντους και 18 ριμπάουντ μαζί με τον Kaplanopoulos(18π) και το νέο απόκτημα
Zlatko Ivanović (16 ριμπ.7 ασίστ,6π) έκανα ότι μπορούσαν για να πάρει την νίκη η ομάδα τους

Στο Iraklis Asimos Arena έγινε και ενα εξαιρετικό παιχνίδι και απο τις δύο ομάδες.Η WaterTeam ήταν μπροστά στο ημίχρονο με 40 - 35 ενω είχε πάρει και μια διαφορά 12 πόντων

Το τρίτο δεκάλεπτο ηταν όλα τα λεφτά για την Patra. Αlbanis.Epithetikidis και Janssen έβλεπαν το καλάθι σαν βαρέλι η άμυνα βελτιώθηκε και το 29-13 ήταν εντυπωσιακό

Στα μέσα του 4ου δεκαλέπτου η PatraMagic κράτησε την διαφορά και μάλιστα την πήγε και στο +11(64-73)

Στο τελευταίο πεντάλεπτο η Νερουλάδες ξύπνησαν και με κορυφαίο τον Knol που πέτυχε 10 ποντους στο τελευταίο εξάλεπτο έκανε ενα σερι 13-3 και πήγε το παιχνίδι στην παράταση.Μάλιστα ο Kamberovic στα 8 δευτερα θα μπορούσε να δώσει την νίκη στην ομάδα του αν ήταν ευστοχός στο τελευταίο σούτ
Στην παράταση το παιχν
ίδι κρίθηκε στην τελευταία φάση.Ο Κnol έβαλε την μία απο τις δύο βολές(86-84) ο Janssen παίρνει πάνω του την τελευταία επίθεση,επιλέγει να ισσοφαρίσει και όχι το τρίποντο αλλα αστοχεί...

Κnol(mvp) με 24 πόντους,24 ριμπάουντ 5 ασσιστ,4 κλεψ. 2 τάπες,Κamberovic(16π.17ριμπ) και Dansson(15π) απο τους γηπεδούχους και Epithetikidis,Spiridakos,Janssen απο τους φιλοξενούμενους,ήταν οι
κορυφαίοι του αγώνα

Η έκπληξη της αγωνιστικής έγινε στο
Ιonikos Sports Arena οπου ο Ionikos των πολλών απουσιών,γνώρισε την ήττα απο τον Panthessalonikios B.C. με 80-83
Μπορεί ο Theodoridis να είχε 36(!) ριμπάουντ και 20 πόντους,όμως ο Pouch είχε άλλη γνώμη,οπου με δύο τρίποντα στο τελευταίο λεπτό και δύο ευστοχές βολές στο τέλος,έδωσε αυτη την πολύ σημαντική νίκη για την ομάδα του