13 Απρ 2009

Έμεινε εκτός η εθνική u21!

Eνα πρώτο ημίχρονο καταπληκτικό δέν έφτασε για την εθνική μας και το όνειρο της πρόκρισης πέταξε.Ολλανδία και Σλοβενία δεν μας έκαναν την χάρη να χάσουν βαθμούς και έτσι δεν μπορέσαμε να συνεχίσουμε αυτή την πορεία που σαφώς κρίνεται επιτυχημενη με βάση το υλικό που έχουμε

Το τέλος του πρώτο ημιχρόνου μας βρήκε μπροστά στο σκόρ με 46-44 ενώ είχαμε πάρει και διαφορά 7 πόντων..Η ευστοχία μας ήταν εξωπραγματική οπου και σουτάραμε συνεχώς με πάνω απο 80%!! Φυσικά αυτό δεν μπορούσε να συνεχίσει έτσι,ο toledo πήρε το όπλο του και με 42(!) πόντους και 22 ριμπάουντ έδωσε την πρόκριση στους Βραζιλίανους
Στην τρίτη και την τέταρτη περίοδο οι Βραζιλιάνοι πέτυχαν όσους πόντους είχαν βάλει σε πρώτη και δευτερη περίοδο αλλα εμείς μείναμε με 15 πόντους σε καθε περίοδο
Kaplanopoulos και Tziovanos που σημείωσαν απο 22 πόντους ξεχώρισαν για την εθνική μας με τον kapsimalis να ακολουθεί σε απόδοση.Το τελικό 76-90 κρίνεται δίκαιο

Μπορεί να ήταν αδιάφορο το παιχνίδι για την u18 μια που έχει εξασφαλίσει την πρόκριση στην επόμενη φάση,όμως έκανε το καθήκον της,νίκησε την Χιλή και τερμάτισε στην δευτερη θέση του Β ομίλου και στις δώδεκα καλύτερες ομάδες στον κόσμο κάτω των 18

Η εθνική μας θα είναι στο γκρούπ Α μαζι με Ισπανία,Ολλανδία,Εσθονία,Κροατία,Πολωνία και στα προημιτελικά θα περάσουν οι τέσσερις πρώτες ομάδες