6 Αυγ 2009

Piraulos-Leeds στον τελικό του κυπέλου

Πολύ ποιο εύκολα απο ότι όλοι περίμεναν ο piraulos πήρε την πρόκριση στον μεγάλο τελικό απο την ομάδα του GISOMA με 75-55
Ένα καλό δεκάλεπτο έφτανε για τους γηπεδούχους που μπήκαν δυνατά στο παιχνίδι και έκλεισαν το πρώτο δεκάλεπτο μπροστά στο σκόρ με 27-10!
Στην συνέχεια το μόνο που έκαναν ήταν να μην δώσουν την δυνατότητα στον GDS να πλησιάσει στο σκόρ,κάτι που το κατάφεραν εύκολα

Στον άλλο ημιτελικό η Leeds πήρε την πρόκριση απο τους Epistimones B.C. αν και βρέθηκε να χάνει με 12 πόντους διαφορά (43 - 31) στην αρχή του 2ου ημιχρόνου,όμως με ένα καταπληκτικό σερί 2-17(!) πέρασε μπροστά στο σκόρ (45 - 48) δύο λεπτά πριν το τέλος του τρίτου δεκαλέπτου
Η Leeds στην τελευταία περίοδο πήρε κεφάλι στο σκόρ και ξέφυγε και με 9 πόντους,οι epistimones δεν είχαν πει την τελευταία τους λέξη και μείωσαν στο καλάθι (61 - 63) ένα λεπτό πριν το τέλος! Ένα τρίποντο απο τον Persiani στην επόμενη επίθεση σκότωσε τους epistimones και έδωσε την πρόκριση για τον τελικό στην ομάδα του και πιθανό την έξοδο στην ευρώπη(αν πάρει το ντάμπλ ο piraulos)