30 Μαΐ 2009

7/7 για Piraulos και Montana

Piraulos και Tony Montana συνέχισαν με νίκες απέναντι σε Εpivitores και koLoFoTieS την 7η αγωνιστική και διευρυναν το σερί τους στο 7-0

Στα δύο μεγάλα παιχνίδια που είχαμε σήμερα, η WaterTeam με οδηγό τον Asimos που πέτυχε 25 πόντους και τον Κamberovic με 18 πόντους και 18 ριμπάουντ πήραν το μεγάλο παιχνίδι απέναντι στον πρωταθλητή GDS με 67-50 που βρέθηκε σε πολυ κακή μέρα..

Οι Mpempides γνώρισαν αλλη μια εντός έ δρας ήττα, αυτη την φορά απο την PaTrAs MaGiC με 67-76 πληρώνοντας το πολύ κακό πρώτο δεκάλεπτο οπου σημείωσαν μόλις 5 πόντους! Το αξιοσημείωτο σε αυτη την περίοδο, είναι οτι οι γηπεδούχοι σούταραν με μόλις 6.1%(!!) στα δίποντα,ποσοστό που σαφως και αποτελεί ρεκόρ στην ελλάδα

26 Μαΐ 2009

6η αγωνιστική - Χωρίς το μεγάλο παιχνίδι

Το μοναδικό παιχνίδι για την 6η αγωνιστική στην Α1 ethniki που μας κράτησε λίγο το ενδιαφέρον, ήταν στο γήπεδο car manor και στον αγώνα Leeds-Epistimones B.C οπου με καλάθι του Gaetano Afelli με την λήξη του αγώνα οι epistimones πήραν την σπουδαία εκτός έδρας νίκη

Ευκολη νίκη για PaTrAs MaGiC,Mpempides,Aspros Sifounas,Tony Montana,Piraulos,GDS και WaterTeam

To Σάββατο 30/5 έχουμε δύο πολύ μεγάλα παιχνίδια

Mpempides-PaTrAs MaGiC , WaterTeam-GDS,

23 Μαΐ 2009

Έσπασαν καρδιές τα Ντέρμπι

Δυο μεγάλα παιχνίδια με φοβερές ανατροπές μέχρι το τελευταίο δευτερόλεπτο είχαμε σήμερα στην a1 ethniki

H WaterTeam νίκησε στην παράταση την PaTrAs MaGiC με 86-84 και ο aspros Sifounas μέσα στους Mpempides με 70-69 με ίσως την ποιο εντυπωσιακή φάση στην Α1 ethniki να την εχουμε τρία δευτερόλεπτα πριν απο το τέλος του παιχνιδιού

Φοβερός για άλλο ενα παιχνίδι ο Dong που εκτός την απίστευτη τάπα πάνω στον Ivanović στο τελευταιο δευτερόλεπτο πέτυχε και 41 πόντους

Απο την μεριά των γηπεδούχων ο Cohen δείχνει σε φοβερή κατάσταση και με 26 πόντους και 18 ριμπάουντ μαζί με τον Kaplanopoulos(18π) και το νέο απόκτημα
Zlatko Ivanović (16 ριμπ.7 ασίστ,6π) έκανα ότι μπορούσαν για να πάρει την νίκη η ομάδα τους

Στο Iraklis Asimos Arena έγινε και ενα εξαιρετικό παιχνίδι και απο τις δύο ομάδες.Η WaterTeam ήταν μπροστά στο ημίχρονο με 40 - 35 ενω είχε πάρει και μια διαφορά 12 πόντων

Το τρίτο δεκάλεπτο ηταν όλα τα λεφτά για την Patra. Αlbanis.Epithetikidis και Janssen έβλεπαν το καλάθι σαν βαρέλι η άμυνα βελτιώθηκε και το 29-13 ήταν εντυπωσιακό

Στα μέσα του 4ου δεκαλέπτου η PatraMagic κράτησε την διαφορά και μάλιστα την πήγε και στο +11(64-73)

Στο τελευταίο πεντάλεπτο η Νερουλάδες ξύπνησαν και με κορυφαίο τον Knol που πέτυχε 10 ποντους στο τελευταίο εξάλεπτο έκανε ενα σερι 13-3 και πήγε το παιχνίδι στην παράταση.Μάλιστα ο Kamberovic στα 8 δευτερα θα μπορούσε να δώσει την νίκη στην ομάδα του αν ήταν ευστοχός στο τελευταίο σούτ
Στην παράταση το παιχν
ίδι κρίθηκε στην τελευταία φάση.Ο Κnol έβαλε την μία απο τις δύο βολές(86-84) ο Janssen παίρνει πάνω του την τελευταία επίθεση,επιλέγει να ισσοφαρίσει και όχι το τρίποντο αλλα αστοχεί...

Κnol(mvp) με 24 πόντους,24 ριμπάουντ 5 ασσιστ,4 κλεψ. 2 τάπες,Κamberovic(16π.17ριμπ) και Dansson(15π) απο τους γηπεδούχους και Epithetikidis,Spiridakos,Janssen απο τους φιλοξενούμενους,ήταν οι
κορυφαίοι του αγώνα

Η έκπληξη της αγωνιστικής έγινε στο
Ιonikos Sports Arena οπου ο Ionikos των πολλών απουσιών,γνώρισε την ήττα απο τον Panthessalonikios B.C. με 80-83
Μπορεί ο Theodoridis να είχε 36(!) ριμπάουντ και 20 πόντους,όμως ο Pouch είχε άλλη γνώμη,οπου με δύο τρίποντα στο τελευταίο λεπτό και δύο ευστοχές βολές στο τέλος,έδωσε αυτη την πολύ σημαντική νίκη για την ομάδα του

19 Μαΐ 2009

Xωρίς εκπλήξεις η 4η αγωνιστική

Χωρίς το μεγάλο παιχνίδι πέρασε η 4η αγωνιστική στην Α1 ethniki
Ενα ντέρμπι είχαμε να δούμε, αλλα με τους 4 τραυματισμούς βασικών παικτών που είχε ο ionikos Ionikos N.F B.C. πριν τον αγώνα το χάσαμε και αυτο

Το σάββατο έχουμε δύο πολυ μεγάλα παιχνίδια
Η WaterTeam θα βρει στον δρόμο της τον Patras MaGiC που ακόμα δέν έχει γνωρίσει την ήττα,ενω οι mpempides τον Dong και την παρέα του στο R.Manderik/M.Vasileiadis arena

16 Μαΐ 2009

Έσπασε το ρόδι

Μετά απο τις δύο πρώτες αγωνιστικές που η WaterTeam έκανε δυο πολύ άσχημα παιχνίδια, ήρθε η νίκη σήμερα και μάλιστα απέναντι στον κακό της δαίμονα,τον Aspros Sifounas με 74-55

Πραγματοποιώντας μια πολύ καλή εμφάνιση και με φοβερή άμυνα κυρίως στο πρώτο ημίχρονο(36-21) κατά το οποίο εχτισε μια διαφορά ασφαλείας,κατάφερε να την κρατήσει μέχρι το τέλος παρά την μεγάλη εμφάνιση για αλλη μια φορά του Dong που έβγαλε το παιχνίδι με 34 πόντους.Knol και Kamberovic με 17 πόντους και 17 ριμπάουντ ο πρώτος και 12 πόντους και 14 ριμπάουντ ο δευτεροςβοήθησαν την waterteam να πάρει αυτη την πολύ σημαντική νίκη για την συνέχεια

Στο R.Manderik/M.Vasileiadis arena είχαμε το άλλο ντέρμπι της αγωνιστικής ανάμεσα στους Mpempides και στον Tony Montana που βρήκε τους φιλοξενούμενους να παίρνουν την νίκη με με ένα φοβερό σερί στην τελευταία περίοδο οπου έκαναν το 49-48 επτά λεπτά πρίν το τέλος 52-61 που ήταν και το τελικό σκόρ
Απο τους γηπεδούχους ξεχώρισε ο Nicos Kaplanopoulos με 24 πόντους,ενω απο τους νικητές ο Dubravko Ceh με 25 πόντους

12 Μαΐ 2009

2η ήττα για την WaterTeam

Αλλη μια ήττα για την waterteam που ξεκίνησε την χρονιά με πολλές φιλοδοξίες.Αυτη την φορά ήταν η Leeds που κέρδισε με 72-68 τους <νερουλάδες>
Τίποτα δεν έδειχνε οτι το παιχνίδι θα είχε τέτοια εξέλιξη.Η WaterTeam μπήκε πολυ δυνατα στον αγώνα και έφτασε να προηγείται και με 21 πόντους διαφορά με την λήξη του ημιχρόνου(23-44)
Το τρίτο δεκάλεπτο ήταν καταστροφικό οπου σημείωσαν μόλις πέντε(!!) πόντους και δέκτηκαν 26 με αποτέλεσμα η Leeds να του πιάσει στο σκόρ 49-49(καλά δεν υπάρχει αυτό!)
Το τελευταίο δεκάλεπτο βρήκε τους γηπεδούχους με άλλο αέρα(!)πήραν προβάδισμα στο σκόρ και το κράτησαν μέχρι το τέλος..

Στα δύο σημαντικά παιχνίδια που είχαμε για την δευτερη αγωνιστική ο piraulos νίκησε στο δευτερο ημίχρονο τους mpempides 89-62 και ο tony Montana τον ioniko N.F B.C με 79-63

10 Μαΐ 2009

Εκλογές u21 και u18

Παρά την εξαιρετική παρουσία που είχαν οι akis13cm και vasilisk στους πάγκους των εθνικών μας ομάδων Ελπίδων και Εφήβων,πήραν την απόφαση να μην συνεχίσουν για την επόμενη season

Σήμερα είχαμε τα αποτελέσματα των εκλογών και ευχόμαστε καλη επιτυχία και στους δύο

ΑΠΟΚΛΕΙΣΤΙΚΟ:

Τρυπώσαμε στο R.Manderik/M.Vasileiadis arena και σας παρουσιάζουμε την αντίδραση του pjthanos μετά την εκλογή του στην εθνική ελπίδων

9 Μαΐ 2009

Πρεμιέρα στο πρωτάθλημα..

Με ήττα ξεκίνησε την νεα season ο πρωταθλητής GDS στην έδρα των μπέμπιδων που έχασε 81-76
Ενας Harel Cohen απο άλλο πλανήτη που με 19 πόντους (9/11 διπ.) και 22 ριμπάπουντ έκανε πράγματα και θαυματα μέσα στο παρκέ...
Φοβερή απόδοση απο τον Aris Lalis με 30 πόντους και 25 ριμπάουντ οπου δεν έφτασαν όμως για να μπούν με το δεξί οι πρωταθλητές

Μεγάλη νίκη και για τον Piraulos μέσα στην έδρα του Ionikos N.F B.C. με 80-89

Μετά τον τελικό κυπέλλου,μια ακόμα σφαλιάρα έριξε ο Tony Montana στην WaterTeam που επικράτησε με 73-62
Το παιχνίδι ήταν ντέρμπι μέχρι την στιγμή που πέρασε ο πιτσιρικάς Sapir στον αγώνα,οπου δέν μπόρεσε να βοηθήσει καθόλου την ομάδα του
Εντυπωσιακός ο Τσέχος διεθνής Dubravko Ceh που πέτυχε 27 πόντους με 11/14 δίποντα